Temat - film. Spotkania realizowane w ramach projektu  Towarzystwa Przyjaciół Wąchocka. Gośćmi spotkania byłi: Dariusz Gąsowski i Krzysztof Szczygieł.

Dariusz Gąsowski

– rodzinnie pochodzący z Wąchocka a zawodowo związany z Łodzią.  Operator obrazu.
Od 1985r. zatrudniony w  TVP.  Uznany, bardzo dobry wszechstronny operator w dorobku ma ok. 100 dużych pozycji w tym cykle „Klasztory Polskie”, „Duchy, zamki, upiory”, 110 LAT SCENY POLSKIEJ W ŁODZIi i kilkadziesięciu innych programów telewizyjnych m.in.:  filmy o Annie Seniuk, Zbigniewie Zapasiewiczu, Irenie Kwiatkowskiej, programów poświęconych kulturze, sportowi i informacji. Współautor zdjęć do serialu fabularnego SPRAWA NA DZIŚ emitowanego w latach 2003 - 2005
Członek Stowarzyszenia Filmowców Polskich.

Krzysztof Szczygieł

– mieszkaniec Parszowa, menedżer kultury, pilot motoparalotniowy, fotograf, realizator autorskich i zbiorowych wystaw fotograficznych i multimedialnych prezentacji fotograficzno - filmowych.
Organizator i współorganizator ponad 100 plenerów, w tym fotografii lotniczej. Pomysłodawca organizator i realizator “Ogólnopolskiego Mobilnego Pleneru Aero-Foto” – fotografii lotniczej, oraz przelotu nad “Koroną Gór Polskich”. Autor fotografii lotniczych wielokrotnie publikowanych i prezentowanych w mediach.
Pilot PG - PPGG. Konstruktor pojazdów latających. Pilot testujący nowe konstrukcje.
 Prezes Fundacji Kultury.

Sfinansowano  z projektu „Spotkania Artystyczne Dookoła Wąchocka”, realizowanego przez Towarzystwo Przyjaciół Wąchocka
- poddziałanie: „Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020

Temat - plastyka. Spotkania realizowane w ramach projektu  Towarzystwa Przyjaciół Wąchocka. Gośćmi spotkania byłi: Irmina Skorupska i Jerzy Kołaczyński. Oprawę muzyczną zapewniła Aleksandra Samsonowska - Niebieska.

DIRMINA SKORUPSKA
Urodzona w Starachowicach – dziecko kieleckiego plastyka, Mając dobre przygotowanie w dziedzinie rzeźby (ZPSP w Kielcach), naukę kontynuowała w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Poznaniu. Studia ukończyła dyplomem z wyróżnieniem w pracowni Macieja Szańkowskiego. Zmierzyła się również z pracownią gobelinu u Magdaleny Abakanowicz. Kilka lat temu porzuciła dłuto na rzecz pędzla. Jej prace i różne realizacje rzeźbiarskie znajdują się w Polsce i poza granicami. Laureatka licznych nagród i wyróżnień. Należy do Związku Artystów Rzeczpospolitej Polskiej którego była również prezesem. Jest uczestniczką wielu plenerów malarskich i wystaw.

Mówi: żaden obraz malowany w pracowni nie będzie miał tak dużo inspiracji jak tworzony w plenerze z grupą kolegów artystów malarzy i dzieci.

Jerzy Kołaczyński
Ukończył studia na Uniwersytecie Marii Curie- Skłodowskiej w Lublinie (Instytut Wychowania Artystycznego). Malarz, performer, czasami poeta.
Jego twórczość artystyczna obejmuje: malarstwo, rysunek, collage, assamblage, mail art, grafikę komputerową. Jerzy Kołaczyński zajmuje się również architekturą wnętrz, projektowaniem graficznym, oraz teorią estetyki, w ramach których prowadzi własne eksperymenty dotyczące psychologicznego oddziaływania koloru i kształtu, oraz własne badania dotyczące funkcjonowania dzieła sztuki jako osobowości w odbiorze indywidualnym jak i społecznym.
Artysta o sobie:
- Narracja moich dzieł przypomina w pewnym stopniu literacki strumień świadomości w stylu Joyce’a. Na marginesie dodam, że bardzo cenię sobie swoją niezależność i nigdy nie nudzę się w swoim towarzystwie... Moim zdaniem, każde dzieło posiada własną osobowość i można prowadzić z nim dialog zmuszający odbiorcę do wewnętrznego monologu, czyli dyskursu z samym sobą.

Koło Gospodyń Wiejskich w Wąchocku świętowało swoje 55-lecie.  Historia  zawiązania organizacji kobiecej sięga roku 1963 i jest zasługą- jak można wyczytać w kronice KGW- nauczycielki z Rataj Pani Anieli Grotowskiej.

Uroczystość rocznicową przygotowaną wspólnie z Miejsko-Gminnym Ośrodkiem Kultury  zaszczycili obecnością delegacje Kół Gospodyń z terenu gminy Wąchock,  poseł na Sejm RP Marzena Okła Drewnowicz-  przewodnicząca Zarządu Wojewódzkiego Kół Gospodyń Wiejskich, Ojciec Opat Eugeniusz Augustyn OCist., władze samorządowe z burmistrzem Jarosławem Samelą, zastępcą burmistrza Sebastianem Staniszewskim, przewodniczącym Rady Miejskiej Adrianem Malinowskim i radnymi Rady Miejskiej. Prezes Banku Spółdzielczego w Wąchocku Anna Latała, dyrektorzy jednostek organizacyjnych gminy. Przybyły byłe członkinie i byłe przewodniczące KGW w Wąchocku - seniorka Anna Perchel, przewodnicząca Halina Małek, czy długoletnia kierowniczka Zespołu Śpiewaczego "Wąchocczanki" Janina Kowalik.  Zaproszonych gości witali dyrektor MGOK Marian Susfał i w zastępstwie chorej przewodniczącej Ireny Samsonowskiej, sekretarz Leokadia Danielska. Obszerny rys historyczny KGW w Wąchocku przedstawiła Katarzyna Kowalczyk. Obecna reprezentacja KGW wystąpiła dwukrotnie z blokiem piosenek ludowych i biesiadnych przy akompaniamencie Marka Samsonowskiego.  Dla Jubilatów były kwiaty, listy gratulacyjne i podziękowania od:  Pani poseł Marzeny Okły Drewnowicz , burmistrz Jarosław Samela wraz z zastępcą i przewodniczącym Rady wręczyli zestawy zastawy stołowej. Dyrektor MGOK Marian Susfał obdarował  zespół nową kroniką. Zwięczeniem  tej części uroczystości było wniesienie okazałego tortu, który przygotowała Pani Weronika Cetnarowicz z Rataj.  W części biesiadnej połączonej z degustacją potraw umilał gościom występ kapeli podwórkowej "Szmelcpaka".

Impreza ta została sfinansowana w ramach realizacji projektu „Rozwój oferty aktywności społecznej gmin Bieliny i Miasta i Gminy Wąchock poprzez organizację cyklu zajęć kulturalnych”.

Wydarzenia i relacje z MGOK

Więcej o: MGOK