czwartek, 20 wrzesień 2018 18:08

Dożynki Gminne w Ratajach

Gmina Wąchock pomimo nielicznych gospodarstw rolnych zawsze nawiązuje do tradycji i pielęgnuje dawne zwyczaje związane z pracą rolników. Tegoroczne Święto Plonów odbywało się w jednym z najmniejszych sołectw gminy, pięknie położonej wsi Rataje.

Barwny korowód dożynkowy przeszedł do drewnianego kościółka pw. Św.Zofii, gdzie odprawiona została dziękczynna Msza Św. Koncelebrowali ją obsługujący parafialną wspólnotę cystersi o. Gerard Staszczyszyn, o. Benedykt Zieliński. Gościnnie we mszy uczestniczył ks. płk Jacek Kowalik z Parszowa, kapelan armii amerykańskiej.  O. Gerard wygłosił homilię, poświęcił dożynkowe bochny chleba i wieńce dożynkowe przyniesione przez Koła Gospodyń Wiejskich.

Po Mszy Św. korowód prowadzony przez starostów dożynkowych i przy muzyce Kapeli Sołtysa z Wąchocka przeszedł na boisko przy Wiejskim Domu Kultury w Ratajach. W imieniu organizatorów  dożynek gości powitał Marian Susfał dyrektor MGOK w Wąchocku. Byli wśród nich lokalne władze samorządowe, sołtysi, Koła Gospodyń Wiejskich, delegacja wąchockich Cystersów, dyrektorzy szkół i kierownicy jednostek organizacyjnych gminy i licznie przybyli mieszkańcy gminy Wąchock.

Zgodnie ze zwyczajem Starostowie dożynek Małgorzata Szumielewicz i Krzysztof Zarychta wręczyli dożynkowy chleb gospodarzowi gminy - burmistrzowi Miasta i Gminy Wąchock Jarosławowi Sameli. Burmistrz podziękował rolnikom za ciężką pracę, mieszkańcom Rataj za zaangażowanie w organizację dożynek  a następnie wspólnie z Przewodniczącym Rady Miejskiej Adrianem Malinowskim i zastępcą burmistrza Sebastianem Staniszewskim dokonał podziału chleba pomiędzy sołtysów sołectw  i przewodniczących Zarządu Osiedli w Wąchocku. List do rolników odczytał goszczący na dożynkach dyrektor Oddziału Regionalnego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa Tomasz Kuśnierek. W części artystycznej wystąpiły zespoły śpiewacze Kół Gospodyń Wiejskich z Rataj, Węglowa, Wielkiej Wsi, Parszowa, Wąchocka i Marcinkowa. Miłym akcentem nawiązującym do tematyki dożynkowej był występ dzieci. Wiersze recytowały ubrane w kolorowe piękne stroje ludowe: Wiktoria Szumielewicz, Marta Operacz, Nadia Styczeń, Lena Kowalska i Oliwia Szymańska.  Gwiazdorski koncert dała uznana Kapela Sołtysa z Wąchocka z Honorowym Sołtysem Markiem Samsonowskim na czele.

Wspólne biesiadowanie pod namiotami i zabawę taneczną uświetniał  DJ Tomasz Gluza. Oprawę plastyczną dożynek stanowiła wystawa warzyw i owoców oraz niezwykle dekoracyjnie wyglądająca kompozycja kwiatowa wykonana na bazie zabytkowego roweru. Dopisała pogoda, goście i dobry humor biesiadników, więc Gospodarze dożynek w Ratajach -  Koło Gospodyń Wiejskich z przewodniczącą Wiesławą Adamczyk, Stowarzyszenie  Przyjazna Wieś Rataje z prezezem Anną Fiślak i samorząd wiejski z radną Rady Miejskiej Zofią Miernik i sołtysem Krystyną Lach zasługują na pochwałę i podziękowania za wzorową organizację i społeczne zaangażowanie. Trud i aktywność organizatorów dostrzegli też sponsorzy. Imprezę wspierali Bank Spółdzielczy w Wąchocku - prezez Anna Latała,  Zbigniew Malicki i Firma Malibud,  Zakład Wyrobów Wędliniarskich Pawła Nowaka z Wąchocka, piekarnia Państwa Sajeckich z Wąchocka. Wszystkim serdecznie dziękujemy. chock w Ratajach.

Czytany 2031 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 20 wrzesień 2018 18:36