19 sierpień 2015
Opis alternatywny powinien przekazać treść ilustracji

W obecnym kształcie nasza instytucja kultury jako samodzielna jednostka została utworzona przez Radę Miejską w 1996 r. Siedziba MGOK mieści się w budynku przy ul. Kościelnej 7. W strukturze MGOK są jeszcze  filie w postaci Wiejskich Domów Kultury w sołectwach: Parszów, Wielka Wieś, Marcinków, Rataje.

 

p>

Dom Kultury jest spadkobiercą ponad półwiecznych tradycji instytucji kultury działających w Naszej Gminie. Przez lata budowano tradycję, której wizytówkami były: Międzynarodowy Dziecięcy Festiwal Piosenki i Tańca, Ogólnopolskie Konfrontacje Tańca Współczesnego, Przegląd Polskich Filmów Fabularnych „Debiuty” i działalność Kina „Centrum” promującego ambitne kino artystyczne czy Derby Kabaretowo-Estradowe, Bluesonalia, Rock z Mikołajem...

Pracujemy, by nadal wizytówki poziomem swym zaskakiwały widzów, choć wiemy, że muszą się zmieniać (być może nawet czasami zniknąć, by odrodzić się w nowej formie artystycznej i organizacyjnej). To wymóg realizacji dwóch filarów misji DK, często przenikających się wzajemnie.

Pierwszy filar – upowszechnianie kultury

Począwszy od najmłodszych (teatr dla przedszkolaków), poprzez uczniów wszystkich rodzajów szkół (Akademia Filmowa „Otwórz oczy”), młodzież (koncerty dla fanów rocka, bluesa, metalu czy popu) po najstarszych miłośników sztuki, jej koneserów (spektakle teatralne, koncerty filharmoniczne, operowe i projekcje filmowe). Oczywistym jest, że każdy może wziąć udział w każdej formie spędzania czasu, nasiąkania kulturą i – bywa – uczenia się niezależnie od wieku.

Drugi filar – edukacja

Drugi filar – edukacja realizowana poprzez czynne uczestnictwo w kulturze, w tworzeniu sztuki. Uznać można, że edukacja przez sztukę to priorytet naszej działalności. Od lat DK prowadzi zajęcia artystyczne z tańca, piosenki, muzyki, plastyki, teatru i filmu. Co roku uczestniczy w nich około 500 młodych ludzi, potwierdzających swoje umiejętności w przeglądach i konkursach, w kraju i zagranicą. Efektem tej pracy są niemal profesjonalne, jak mówią fachowcy, widowiska - muzyczne, taneczne i teatralne - prezentowane na rodzimej scenie (także za granicami kraju). Najważniejszym jednak efektem jest wykształcona u nich umiejętność uczestnictwa i odbioru sztuki. To efekt trudno mierzalny, ale decydujący o wszechstronnym rozwoju osobowości i umiejętności aktywnego uczestnictwa w życiu społecznym w każdym wieku.

Dom Kultury swą misję realizuje w ścisłym porozumieniu z samorządem Naszej Gminy i współpracując ze wszystkimi placówkami kultury w mieście. DK jest otwarty dla organizacji pozarządowych, stowarzyszeń i fundacji oraz dla osób indywidualnych. Wszyscy, także nasi widzowie, są dla nas bardzo ważni i w Domu Kultury są zawsze mile widzianymi gośćmi.