30 październik 2019

Temat - plastyka. Spotkania realizowane w ramach projektu  Towarzystwa Przyjaciół Wąchocka. Gośćmi spotkania byłi: Irmina Skorupska i Jerzy Kołaczyński. Oprawę muzyczną zapewniła Aleksandra Samsonowska - Niebieska.

DIRMINA SKORUPSKA
Urodzona w Starachowicach – dziecko kieleckiego plastyka, Mając dobre przygotowanie w dziedzinie rzeźby (ZPSP w Kielcach), naukę kontynuowała w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Poznaniu. Studia ukończyła dyplomem z wyróżnieniem w pracowni Macieja Szańkowskiego. Zmierzyła się również z pracownią gobelinu u Magdaleny Abakanowicz. Kilka lat temu porzuciła dłuto na rzecz pędzla. Jej prace i różne realizacje rzeźbiarskie znajdują się w Polsce i poza granicami. Laureatka licznych nagród i wyróżnień. Należy do Związku Artystów Rzeczpospolitej Polskiej którego była również prezesem. Jest uczestniczką wielu plenerów malarskich i wystaw.

Mówi: żaden obraz malowany w pracowni nie będzie miał tak dużo inspiracji jak tworzony w plenerze z grupą kolegów artystów malarzy i dzieci.

Jerzy Kołaczyński
Ukończył studia na Uniwersytecie Marii Curie- Skłodowskiej w Lublinie (Instytut Wychowania Artystycznego). Malarz, performer, czasami poeta.
Jego twórczość artystyczna obejmuje: malarstwo, rysunek, collage, assamblage, mail art, grafikę komputerową. Jerzy Kołaczyński zajmuje się również architekturą wnętrz, projektowaniem graficznym, oraz teorią estetyki, w ramach których prowadzi własne eksperymenty dotyczące psychologicznego oddziaływania koloru i kształtu, oraz własne badania dotyczące funkcjonowania dzieła sztuki jako osobowości w odbiorze indywidualnym jak i społecznym.
Artysta o sobie:
- Narracja moich dzieł przypomina w pewnym stopniu literacki strumień świadomości w stylu Joyce’a. Na marginesie dodam, że bardzo cenię sobie swoją niezależność i nigdy nie nudzę się w swoim towarzystwie... Moim zdaniem, każde dzieło posiada własną osobowość i można prowadzić z nim dialog zmuszający odbiorcę do wewnętrznego monologu, czyli dyskursu z samym sobą.

Sfinansowano  z projektu „Spotkania Artystyczne Dookoła Wąchocka”, realizowanego przez Towarzystwo Przyjaciół Wąchocka
- poddziałanie: „Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020